Track & Field

Men

Event  Time  
 100m Carl Lewis, USA 9.92 OR
 Linford Christie, GBR9.97 
 Calvin Smith, USA9.99 
 200m Joe DeLoach, USA 19.75 OR
 Carl Lewis, USA19.79 
 Robson da Silva, BRA20.04 
 400m Steve Lewis, USA 43.87  
 Butch Reynolds, USA43.93 
 Danny Everett, USA44.09 
 800m Paul Ereng, KEN 1:43.45  
 Joaqim Cruz, BRA1:43.90 
 Said Aouita, MOR1:44.06 
1500m Peter Rono, KEN 3:35.96  
 Peter Elliott, GBR3:36.15 
 Jens-Peter Herold, E. Ger3:36.21 
5000m John Ngugi, KEN 13:11.70  
 Dieter Baumann, W. Ger13:15.52 
 Hansjörg Kunze, E. Ger13:15.73 
10,000m Brahim Boutaib, MOR 27:21.46 OR
 Salvatore Antibo, ITA27:23.55 
 Kipkemboy Kimeli, KEN27:25.16 
Marathon Gelindo Bordin, ITA 2:10:32  
 Douglas Wakihuriu, KEN2:10:47 
 Ahmed Saleh, DIJ2:10:59 
110m H Roger Kingdom, USA 12.98 OR
 Colin Jackson, GBR13.28 
 Anthony Campbell, USA13.38 
400m H Andre Phillips, USA 47.19 OR
 Amadou Dia Ba, SEN47.23 
 Edwin Moses, USA47.56 
3000m
 Steeple
Julius Kariuki, KEN 8:05.51 OR
 Peter Koech, KEN8:06.79 
 Mark Rowland, GBR8:07.96 
20k Walk Jozef Pribilinec, CZE 1:19:57 OR
 Ronald Weigel, E. Ger1:20:00 
 Maurizio Damilano, ITA1:20:14 
50k Walk Viacheslav Ivanenko, USSR 3:38:29 OR
 Ronald Weigel, E. Ger3:38:56 
 Hartwig Gauder, E. Ger3:39:45 
4x100m USSR (Victor Bryzgine, Vladimir
Krylov, Vladimir Mouraviev,
Vitaly Savine)
38.19  
 Great Britain38.28 
 France38.40 
4x400m USA (Danny Everett, Steve
Lewis, Kevin Robinzine,
Butch Reynolds)
2:56.16 =WR
 Jamaica3:00.30 
 West Germany3:00.56 
Event  Mark  
High Jump Guennadi Avdeenko, USSR 7- 93/4 OR
 Hollis Conway, USA7-83/4 
 Rudolf Povarnitsin, USSR / Patrick Sjöberg, SWE7-83/4 
Pole Vault Sergey Bubka, USSR 19- 41/4 OR
 Rodion Gataullin, USSR19-21/4 
 Grigori Yegorov, USSR19-01/4 
Long Jump Carl Lewis, USA 28- 71/4  
 Mike Powell, USA27-101/4 
 Larry Myricks, USA27-13/4 
Triple Jump Hristo Markov, BUL 57- 91/4 OR
 Igor Lapshin, USSR57-53/4 
 Alexander Kovalenko, USSR57-2 
Shot Put Ulf Timmermann, E. Ger 73- 83/4 OR
 Randy Barnes, USA73-51/2 
 Werner Günthör, SWI72-13/4 
Discus Jürgen Schult, E. Ger 225- 9 OR
 Romas Ubartas, USSR221-5 
 Rolf Danneberg, W. Ger221-1 
Hammer Sergey Litvinov, USSR 278- 2 OR
 Yuriy Sedych, USSR274-10 
 Yuriy Tamm, USSR266-3 
Javelin Tapio Korjus, FIN 276- 6  
 Jan Zelezny, CZE276-0 
 Seppo Räty, FIN273-2 
Decathlon Christian Schenk, E. Ger 8488 pts  
 Torsten Voss, E. Ger8399 
 Dave Steen, CAN8328 

Women

Event  Time  
 100m Florence Griffith Joyner, USA 10.54 OR
 Evelyn Ashford, USA10.83 
 Heike Drechsler, E. Ger10.85 
 200m Florence Griffith Joyner, USA 21.34 WR
 Grace Jackson, JAM21.72 
 Heike Drechsler, E. Ger21.95 
 400m Olga Bryzgina, USSR 48.65 OR
 Petra Müller, E. Ger49.45 
 Olga Nasarova, USSR49.90 
 800m Sigrun Wodars, E. Ger 1:56.10  
 Christine Wachtel, E. Ger1:56.64 
 Kim Gallagher, USA1:56.91 
1500m Paula Ivan, ROM 3:53.96 OR
 Lelute Baikauskaite, USSR4:00.24 
 Tatyana Samolenko, USSR4:00.30 
3000m Tatiana Samolenko, USSR 8:26.53 OR
 Paula Ivan, ROM8:27.15 
 Yvonne Murray, GBR8:29.02 
10,000m Olga Bondarenko, USSR 31:05.21 OR
 Elizabeth McColgan, GBR31:08.44 
 Yelena Yupiyeva, USSR31:19.82 
Marathon Rosa Mota, POR 2:25:40  
 Lisa Martin, AUS2:25:53 
 Katrin Dörre, E. Ger2:26:21 
100m H Yordanka Donkova, BUL 12.38 OR
 Gloria Siebert, E. Ger12.61 
 Claudia Zaczkiewicz, W. Ger12.75 
400m H Debra Flintoff-King, AUS 53.17 OR
 Tatyana Ledovskaya, USSR53.18 
 Ellen Fiedler, W. Ger53.63 
4x100m USA (Alice Brown, Sheila Echols,
Florence Griffith Joyner,
Evelyn Ashford)
41.98  
 East Germany42.09 
 USSR42.75 
4x400m USSR (Tatyana Ledovskaia, Olga
Nazarova, Maria Piniguina,
Olga Bryzgina)
3:15.18 WR
 USA3:15.51 
 East Germany3:18.29 
Event  Mark  
High Jump Louise Ritter, USA 6- 8 OR
 Stefka Kostadinova, BUL6-7 
 Tamara Bykova, USSR6-61/4 
Long Jump Jackie Joyner-Kersee, USA 24- 31/4 OR
 Heike Drechsler, E. Ger23-81/4 
 Galina Chistyakova, USSR23-4 
Shot Put Natalya Lisovskaya, USSR 72-111/4  
 Kathrin Neimke, E. Ger69-11/2 
 Meisu Li, CHN69-11/4 
Discus Martina Hellmann, E. Ger 237- 21/2 OR
 Diana Gansky, E. Ger235-10 
 Szvetanka Christova, BUL228-10 
Javelin Petra Felke, E. Ger 245- 0 OR
 Fatima Whitbread, GBR230-8 
 Beate Koch, E. Ger220-9 
Heptathlon Jackie Joyner-Kersee, USA 7291 pts WR
 Sabine John, E. Ger6897 
 Anke Behmer, E. Ger6858 

Leading Medal Winners1988 OlympicsBoxing

More on Track amp Field from Fact Monster:

  • Women in Media - Notable women in television, print, and film
  • Women by the Numbers - Find statistical facts about women in the U.S., including rate of employment, data on age and fertility, life expectancy, education, and more|From the U.S. Census Bureau
  • Women - Women Individual Points All-Around Carly Patterson, USA 38.387 Svetlana Khorkina, RUS 38.211 Nan ...
  • Women - Women Individual Points All-Around Carly Patterson, USA 38.387 Svetlana Khorkina, RUS 38.211 Nan ...
  • Women - Women's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...