Track & Field

Men

Event  Time  
 100m Linford Christie, GBR 9.96  
 Frank Fredericks, NAM10.02 
 Dennis Mitchell, USA10.04 
 200m Mike Marsh, USA 20.01  
 Frank Fredericks, NAM20.13 
 Michael Bates, USA20.38 
 400m Quincy Watts, USA 43.50 OR
 Steve Lewis, USA44.21 
 Samson Kitur, KEN44.24 
 800m William Tanui, KEN 1:43.66  
 Nixon Kiprotich, KEN1:43.70 
 Johnny Gray, USA1:43.97 
1500m Fermin Cacho, SPA 3:40.12  
 Rachid El Basir, SPA3:40.62 
 Mohamed Sulaiman, QAT3:40.69 
5000m Dieter Baumann, GER 13:12.52  
 Paul Bitok, KEN13:12.71 
 Fita Bayisa, ETH13:13.03 
10,000m Khalid Skah, MOR 27:46.70  
 Richard Chelimo, KEN27:47.72 
 Addis Abebe, ETH28:00.07 
Marathon Hwang Young-Cho, S. Kor 2:13:23  
 Koichi Morishita, JPN2:13:45 
 Stephan Freigang, GER2:14:00 
110m H Mark McKoy, CAN 13.12  
 Tony Dees, USA13.24 
 Jack Pierce, USA13.26 
400m H Kevin Young, USA 46.78 WR
 Winthrop Graham, JAM47.66 
 Kriss Akabusi, GBR47.82 
3000m
 Steeple
Matthew Birir, KEN 8:08.84  
 Patrick Sang, KEN8:09.55 
 William Mutwol, KEN8:10.74 
20k Walk Daniel Plaza Montero, SPA 1:21:45  
 Guillaume Leblanc, CAN1:22:25 
 Giovanni DeBenedictis, ITA1:23:11 
50k Walk Andrei Perlov, UT 3:50:13  
 Carlos Carbajal, MEX3:52:09 
 Ronald Weigel, GER3:53:45 
4x100m USA (Mike Marsh, Leroy Burrell,
Dennis Mitchell, Carl Lewis)
37.40 WR
 Nigeria37.98 
 Cuba38.00 
4x400m USA (Andrew Valmon, Quincy Watts,
Michael Johnson, Steve Lewis)
2:55.74 WR
 Cuba2:59.51 
 Great Britain2:59.73 
Event  Mark  
High Jump Javier Sotomayor, CUB 7-8   
 Patrick Sjöberg, SWE7-8 
 Artur Partyka, POL / Timothy Forsyth, AUS / Hollis Conway, GBR7-8 
Pole Vault Maksim Tarasov, UT 19-01/4   
 Igor Trandenkow, UT19-01/4   
 Javier Garcia, SPA18-10 
Long Jump Carl Lewis, USA 28-51/2   
 Mike Powell, USA28-4 
 Joe Greene, USA27-41/4   
Triple Jump Mike Conley, USA 59-71/2w 
 Charles Simpkins, USA57-83/4   
 Frank Rutherford, BAH56-111/4   
Shot Put Michael Stulce, USA 71-21/2   
 James Doehring, USA68-9 
 Vyacheslav Lycho, UT68-81/4   
Discus Romas Ubartas, LIT 213-8  
 Jürgen Schult, GER213-01/2   
 Roberto Moya, CUB210-41/4   
Hammer Andrei Abduvaliyev, UT 270-9   
 Igor Astapkovich, UT268-101/2   
 Igor Nikulin, UT266-113/4   
Javelin Jan Zelezny, CZE 294-2  OR
 Seppo Räty, FIN284-11/2   
 Steve Backley, GBR273-61/2   
Decathlon Robert Zmelik, CZE 8611 pts  
 Antonio Peñalver, SPA8412 
 David Johnson, USA8309 
w indicates wind-aided.

Women

Event  Time
 100m Gail Devers, USA 10.82
 Juliet Cuthbert, JAM10.83
 Irina Privalova, UT10.84
 200m Gwen Torrence, USA 21.81
 Juliet Cuthbert, JAM22.02
 Merlene Ottey, JAM22.09
 400m Marie-Jose Perec, FRA 48.83
 Olga Brysgina, UT49.05
 Ximena Gaviria, COL49.64
 800m Ellen van Langen, NED 1:55.54
 Lilia Nurutdinova, UT1:55.99
 Ana Quirot, CUB1:56.80
1500m Hassiba Boulmerka, ALG 3:55.30
 Ludmila Rogacheva, UT3:56.91
 Yunxia Qu, CHN3:57.08
3000m Elena Romanova, UT 8:46.04
 Tatyana Dorovskich, UT8:46.85
 Angela Chalmers, CAN8:47.22
10,000m Derartu Tulu, ETH 31:06.02
 Elena Meyer, RSA31:11.75
 Lynn Jennings, USA31:19.89
Marathon Valentina Yegorova, UT 2:32:41
 Yuko Arimori, JPN2:32:49
 Lorraine Moller, NZE2:33:59
100m H Paraskevi Patoulidou, GRE 12.64
 Lavonna Martin, USA12.69
 Jordanka Donkova, BUL12.70
400m H Sally Gunnell, GBR 53.23
 Sandra Farmer-Patrick, USA53.69
 Janeene Vickers, USA54.31
10K Walk Chen Yueling, CHN 44.32
 Yelena Nikolayeva, UT44:33
 Chunxiu Li, CHN44:41
4x100m USA (Evelyn Ashford, Esther
Jones, Carlette Guidry-White,
Gwen Torrence)
42.11
 Unified Team42.16
 Nigeria42.81
4x400m UT (Yelena Ruzina, Lyudmila
Dzhigalova, Olga Nazarova,
Olga Bryzgina)
3:20.20
 USA3:20.92
 Great Britain3:24.23
Event  Mark
High Jump Heike Henkel, GER 6-71/2
 Galina Astafei, ROM6-61/2
 Joanet Quintero, CUB6-51/2
Long Jump Heike Drechsler, GER 23-51/4
 Inessa Kravets, UT23-41/4
 Jackie Joyner-Kersee, USA23-21/4
Shot Put Svetlana Krivaleva, UT 69-11/4
 Zhihong Huang, CHN67-13/4
 Kathrin Neimke, GER64-101/2
Discus Maritza Marten, CUB 229-10
 Zvetanka Christova, BUL222-41/2
 Daniela Costian, AUS217-33/4
Javelin Silke Renk, GER 224-2
 Natalya Shikolenko, UT223-111/4
 Karen Forkel, GER219-4
Heptathlon Jackie Joyner-Kersee, USA 7044 pts
 Irina Belova, UT6845
 Sabine Braun, GER6649

Leading Medal Winners1992 OlympicsBoxing

More on Track amp Field from Fact Monster:

  • Women in Media - Notable women in television, print, and film
  • Women by the Numbers - Find statistical facts about women in the U.S., including rate of employment, data on age and fertility, life expectancy, education, and more|From the U.S. Census Bureau
  • Women - Women Individual Points All-Around Carly Patterson, USA 38.387 Svetlana Khorkina, RUS 38.211 Nan ...
  • Women - Women Individual Points All-Around Carly Patterson, USA 38.387 Svetlana Khorkina, RUS 38.211 Nan ...
  • Women - Women's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...