All-Time Leading Medal Winners – Career

Most Combined Overall Medals

Men

No SportG-S-B
15Nikolai Andrianov, USSRGymnastics7-5-3
13Boris Shakhlin, USSRGymnastics7-4-2
13Edoardo Mangiarotti, ITAFencing6-5-2
13Takashi Ono, JPNGymnastics5-4-4
12Paavo Nurmi, FINTrack/Field9-3-0
12Sawao Kato, JPNGymnastics8-3-1
12Alexei Nemov, RUSGymnastics4-2-6
11Mark Spitz, USASwimming9-1-1
11†Matt Biondi, USASwimming8-2-1
11Viktor Chukarin, USSRGymnastics7-3-1
11Carl Osburn, USAShooting5-4-2
10*Ray Ewry, USATrack/Field10-0-0
10Carl Lewis, USATrack/Field9-1-0
10Aladár Gerevich, HUNFencing7-1-2
10Akinori Nakayama, JPNGymnastics6-2-2
10Aleksandr Dityatin, USSRGymnastics3-6-1
9Vitaly Scherbo, BLRGymnastics6-0-3
9Gary Hall Jr., USASwimming5-3-1
9*Martin Sheridan, USATrack/Field5-3-1
9*Zoltán Halmay, HUNSwimming3-5-1
9Giulio Gaudini, ITAFencing3-4-2
9Mikhail Voronin, USSRGymnastics2-6-1
9Heikki Savolainen, FINGymnastics2-1-6
9Yuri Titov, USSRGymnastics1-5-3
†Includes gold medal as preliminary member of 1st-place relay team.
*Medals won by Ewry (2-0-0), Sheridan (2-3-0) and Halmay (1-1-0) at the 1906 Intercalated games are not officially recognized by the IOC.

Games Participated In

Andrianov (1972,76,80); Biondi (1984,88,92); Chukarin (1952,56); Dityatin (1976,80); Ewry (1900,04,06,08); Gerevich (1932,36,48,52,56,60); Gaudini (1928,32,36); Hall Jr. (1996,2000,04);Halmay (1900,04,06,08); Kato (1968,72,76); Lewis (1984,88,92,96); Mangiarotti (1936,48,52,56,60); Nakayama (1968,72); Nemov (1996,2000) Nurmi (1920,24,28); Ono (1952,56,60,64); Osburn (1912,20, 24); Savolainen (1928,32,36,48,52); Scherbo (1992,96): Shakhlin (1956,60,64); Sheridan (1904,06,08); Spitz (1968,72); Titov (1956,60,64); Voronin (1968,72).

Women

No SportG-S-B
18Larissa Latynina, USSRGymnastics9-5-4
12Jenny Thompson, USASwimming8-3-1
11Vera Cáslavská, CZEGymnastics7-4-0
10Birgit Fischer, GERCanoe/Kayak7-3-0
10Agnes Keleti, HUNGymnastics5-3-2
10Polina Astakhova, USSRGymnastics5-2-3
9Nadia Comaneci, ROMGymnastics5-3-1
9Lyudmila Tourischeva, USSRGymnastics4-3-2
9Dara Torres, USASwimming4-1-4
8Kornelia Ender, E. GerSwimming4-4-0
8Dawn Fraser, AUSSwimming4-4-0
8Shirley Babashoff, USASwimming2-6-0
8Sofia Muratova, USSRGymnastics2-2-4
8Inge de Bruijn, NEDSwimming4-2-2
7Krisztina Egerszegi, HUNSwimming5-1-1
7Irena Kirszenstein Szewinska, POLTrack/Field3-2-2
7Shirley Strickland, AUSTrack/Field3-1-3
7Maria Gorokhovskaya, USSRGymnastics2-5-0
7Ildiko Sagine-Ujlaki-Rejto, HUNFencing2-3-2
7Shannon Miller, USAGymnastics2-2-3
7Susie O'Neill, AUSSwimming2-4-1
7Merlene Ottey, JAMTrack/Field0-2-5

Games Participated In

Astakhova (1956,60,64); Babashoff (1972,76); Cáslavská (1960,64,68); Comaneci (1976,80); Egerszegi (1988,92,96); Ender (1972,76); Fischer (1980,92,96,2000); Fraser (1956,60,64); Gorokhovskaya (1952); Keleti (1952,56); Latynina (1956,60,64); Miller (1992,96); Muratova (1956,60); O'Neill (1996,2000) Ottey (1980,84,88,92,96) Sagine-Ujlaki-Rejto (1960,64, 68,72,76); Strickland (1948,52,56); Szewinska (1964,68,72,76,80); Thompson (1992,96,2000,04); Torres (1984,88,92,2000) Tourischeva (1968, 72,76).

Most Individual Medals

Not including team competition.

 Sport G-S-B
Men: 12-Nikolai Andrianov, USSR Gym 6-3-3
Women: 15-Larissa Latynina, USSR Gym 7-5-3

Most Gold Medals

Men

No SportG-S-B
10*Ray Ewry, USATrack/Field10-0-0
9Paavo Nurmi, FINTrack/Field9-3-0
9Mark Spitz, USASwimming9-1-1
9Carl Lewis, USATrack/Field9-1-0
8Sawao Kato, JPNGymnastics8-3-1
8†Matt Biondi, USASwimming8-2-1
7Nikolai Andrianov, USSRGymnastics7-5-3
7Boris Shakhlin, USSRGymnastics7-4-2
7Viktor Chukarin, USSRGymnastics7-3-1
7Aladar Gerevich, HUNFencing7-1-2
*Medals won by Ewry (2-0-0) at the 1906 Intercalated games are not officially recognized by the IOC.
†Includes gold medal as preliminary member of 1st-place relay team.

Women

No SportG-S-B
9Larissa Latynina, USSRGymnastics9-5-4
8Jenny Thompson, USASwimming8-3-1
7Vera Cáslavská, CZEGymnastics7-4-0
7Birgit Fischer, GERCanoe/Kayak7-3-0
6Kristin Otto, E. GerSwimming6-0-0
6†Amy Van Dyken, USASwimming6-0-0
5Agnes Keleti, HUNGymnastics5-3-2
5Nadia Comaneci, ROMGymnastics5-3-1
5Polina Astakhova, USSRGymnastics5-2-3
5Krisztina Egerszegi, HUNSwimming5-1-1
4Kornelia Ender, E. GerSwimming4-4-0
4Dawn Fraser, AUSSwimming4-4-0
4Lyudmila Tourischeva, USSRGymnastics4-3-2
4Dara Torres, USASwimming4-1-4
4Evelyn Ashford, USATrack/Field4-1-0
4Janet Evans, USASwimming4-1-0
4Fu Mingxia, CHNDiving4-1-0
4Fanny Blankers-Koen, NEDTrack/Field4-0-0
4Betty Cuthbert, AUSTrack/Field4-0-0
4Pat McCormick, USADiving4-0-0
4Bärbel Eckert Wäckel, E. Ger.Track/Field4-0-0
4Inge de Bruijn, NEDSwimming4-2-2
†Includes gold medal as preliminary member of 1st-place relay team.

Most Silver Medals

Men

No  Sport G-S-B
6 Alexandr Dityatin, USSR Gymnastics 3-6-1
6 Mikhail Voronin, USSR Gymnastics 2-6-1
5 Nikolai Andrianov, USSR Gymnastics 7-5-3
5 Edoardo Mangiarotti, ITA Fencing 6-5-2
5 Zoltán Halmay, HUN Swimming 3-5-1
5 Gustavo Marzi, ITA Fencing 2-5-0
5 Yuri Titov, USSR Gymnastics 1-5-3
5 Viktor Lisitsky, USSR Gymnastics 0-5-0

Women

No  Sport G-S-B
6 Shirley Babashoff, USA Swimming 2-6-0
5 Larissa Latynina, USSR Gymnastics 9-5-4
5 Maria Gorokhovskaya, USSR Gymnastics 2-5-0
4 Vera Cáslavská, CZE Gymnastics 7-4-0
4 Kornelia Ender, E. Ger Swimming 4-4-0
4 Dawn Fraser, AUS Swimming 4-4-0
4 Erica Zuchold, E. Ger Gymnastics 0-4-1

Most Bronze Medals

Men

No  Sport G-S-B
6 Alexei Nemov, RUSGymnastics 4-2-6
6 Heikki Savolainen, FIN Gymnastics 2-1-6
5 Daniel Revenu, FRA Fencing 1-0-5
5 Philip Edwards, CAN Track/Field 0-0-5
5 Adrianus Jong, NED Fencing 0-0-5

Women

No  Sport G-S-B
5 Merlene Ottey, JAM Track/Field 0-2-5
4 Larissa Latynina, USSR Gymnastics 9-5-4
4 Dara Torres, USASwimming4-1-4
4 Sofia Muratova, USSR Gymnastics 2-2-4

All-Time Leading Medal Winners – Single GamesSummer Olympics Through The YearsAll-Time Leading USA Medal Winners