All-Time Leading Medal Winners

Men

No  SportG-S-B
12Bjorn Daehlie, NOR Cross Country8-4-0
9Ole Einar Bjoerndalen, NORBiathlon5-3-1
9 Sixten Jernberg, SWE Cross Country4-3-2
8 Ricco Gross, GERBiathlon4-3-1
8 Kjetil Andre Aamodt, NORAlpine4-2-2
8 Sven Fischer, GERBiathlon4-2-2
7 Clas Thunberg, FIN Speed Skating5-1-1
7 Ivar Ballangrud, NOR Speed Skating4-2-1
7 Veikko Hakulinen, FIN Cross Country3-3-1
7 Eero Mäntyranta, FIN Cross Country3-2-2
7 Bogdan Musiol, E. Ger/GER Bobsled1-5-1
6 Thomas Alsgaard, NORCross Country4-2-0
6 Gunde Svan, SWE Cross Country4-1-1
6 Vegard Ulvang, NOR Cross Country3-2-1
6 Johan Gröttumsbråten, NOR Nordic3-1-2
6 Wolfgang Hoppe, E. Ger/GER Bobsled2-3-1
6 Eugenio Monti, ITA Bobsled2-2-2
6 Felix Gottwald, AUTNordic Combined2-1-3
6 Vladimir Smirnov, USSR/UT/KAZ X-country1-4-1
6 Mika Myllylae, FINCross Country1-1-4
6 Roald Larsen, NOR Speed Skating0-2-4
6 Harri Kirvesniemi, FIN Cross Country0-0-6
5 Eric Heiden, USA Speed Skating5-0-0
5 Yevgeny Grishin, USSR Speed Skating4-1-0
5 Johann Olav Koss, NOR Speed Skating4-1-0
5 Matti Nykänen, FIN Ski Jumping4-1-0
5 Aleksandr Tikhonov, USSR Biathlon4-1-0
5 Nikolai Zimyatov, USSR Cross Country4-1-0
5Georg Hackl, GERLuge3-2-0
5 Samppa Lajunen, FINCross Country3-2-0
5 Alberto Tomba, ITA Alpine3-2-0
5 Marc Gagnon, CANST Sp. Skating3-0-2
5 Harald Grönningen, NOR Cross Country2-3-0
5 Frank Luck, GERBiathlon2-3-0
5 Päl Tyldum, NOR Cross Country2-3-0
5 Knut Johannesen, NOR Speed Skating2-2-1
5 Lasse Kjus, NORAlpine1-3-1
5 Peter Angerer, W. Ger/GER Biathlon1-2-2
5 Juha Mieto, FIN Cross Country1-2-2
5 Fritz Feierabend, SWI Bobsled0-3-2
5Rintje Ritsma, NEDSpeed Skating0-2-3

Women

No  Sport G-S-B
10 Raisa Smetanina, USSR/UT Cross Country 4-5-1
9 Lyubov Egorova, UT/RUS Cross Country 6-3-0
9Larissa Lazutina, UT/RUSCross Country5-3-1
9 Claudia Pechstein, GERSpeed Skating5-2-2
9Ursula Disl, GERBiathlon2-4-3
9Stefania Belmondo, ITA Cross Country 2-3-4
8 Galina Kulakova, USSR Cross Country 4-2-2
8 Karin (Enke) Kania, E. Ger Speed Skating 3-4-1
8 Gunda Neimann-
 Stirnemann, GER
Speed Skating 3-4-1
7Janica Kosetlic, CROAlpine Skiing4-3-0
7 Marja-Liisa (Hämäläinen)
 Kirvesniemi, FIN
Cross Country 3-0-4
7 Elena Valbe, UT/RUS Cross Country 3-0-4
7 Andrea (Mitscherlich,
 Schöne) Ehrig, E. Ger
Speed Skating 1-5-1
6 Lydia Skoblikova, USSR Speed Skating 6-0-0
6 Bonnie Blair, USASpeed Skating 5-0-1
6 Manuela Di Centa, ITA Cross Country 2-2-2
7Cindy Klassen, CANSpeed Skating1-2-3
5 Lee-Kyung Chun, S. KorST Sp. Skating4-0-1
5 Olga Danilova, RUSCross Country3-2-0
5 Anfisa Reztsova, USSR/UT CC/Biathlon 3-1-1
5 Vreni Schneider, SWI Alpine 3-1-1
5 Katja Seizinger, GERAlpine3-0-2
5 Helena Takalo, FIN Cross Country 1-3-1
5 Bente (Martinsen) Skari, NORCross Country1-2-2
5 Alevtina Kolchina, USSR Cross Country 1-1-3
5 Yang Yang (S), CHNST Sp. Skating0-4-1
5 Anita Moen, NORCross Country0-3-2

Games Medaled In

MEN–Aamodt (1992,94,2002,2006); Alsgaard (1994,98,2002); Angerer (1980,84,88); Ballangrud (1928,32,36); Bjoerndalen (1998,2002,2006); Daehlie (1992,94,98); Feierabend (1936,48,52); Fischer (1994,98,2002,2006); Gagnon (1994,98,2002); Gottwald (2002,2006); Grishin (1956,60,64); Gross (1992,94,98,2002); Gröttumsbråten (1924,28,32); Grönningen (1960,64,68); Hackl (1988,92,94,98,2002) Hakulinen (1952,56,60); Heiden (1980); Hoppe (1984,88,92,94); Jernberg (1956,60,64); Johannesen (1956,60,64); Kirvesniemi (1980,84,92,94,98); Kjus (1994,98,2002); Koss (1992,94); Lajunen (1998,2002);Larsen (1924,28); Luck (1994,98,2002); Mäntyranta (1960,64,68); Mieto (1976,80,84); Monti (1956,60,64,68); Musiol (1980,84,88,92); Myllylae (1994,98); Nykänen (1984,88); Ritsma (1994,98); Smirnov (1988,92,94,98); Svan (1984,88); Thunberg (1924,28); Tikhonov (1968,72,76,80); Tomba (1988,92,94); Tyldum (1968,72,76); Ulvang (1988,92,94); Zimyatov (1980,84).

WOMEN–Belmondo (1992,94,98,2002); Blair (1988,92,94); Chun (1994,98); Danilova (1998,2002); Di Centa (1992,94); Disl (1992,94,98,2002,2006); Egorova (1992,94); Ehrig (1976,80,84,88); Kania (1980,84,88); Kirvesniemi (1984,88,94); Klassen (2002,2006); Kolchina (1956,64,68); Kostelic (2002,2006); Kulakova (1968,72,76,80); Lazutina (1992,94,98,2002); Moen (1994,98,2002); Niemann-Stirnemann (1992,94,98); Pechstein (1992,94,98,2002,2006); Reztsova (1988,92,94); Schneider (1988,92,94); Seizinger (1992,94,98); Skari (1998,2002); Skoblikova (1960,64); Smetanina (1976,80,84,88,92); Takalo (1972,76,80); Valbe (1992,94,98); Yang (1998,2002).

Most Gold Medals

Men

No  Sport G-S-B
8 Bjorn Daehlie, NOR Cross Country 8-4-0
5 Ole Einar Bjoerndalen, NORBiathlon5-3-1
5 Clas Thunberg, FIN Speed Skating 5-1-1
5 Eric Heiden, USA Speed Skating 5-0-0
4 Sixten Jernberg, SWE Cross Country 4-3-2
4 Ricco Gross, GERBiathlon4-3-1
4Kjetil Andre Aamodt, NORAlpine4-2-2
4 Ivar Ballangrud, NOR Speed Skating 4-2-1
4 Thomas Alsgaard, NORCross Country4-2-0
4 Gunde Svan, SWE Cross Country 4-1-1
4 Yevgeny Grishin, USSR Speed Skating 4-1-0
4 Johann Olav Koss, NOR Speed Skating 4-1-0
4 Matti Nykänen, FIN Ski Jumping 4-1-0
4 Aleksandr Tikhonov, USSR Biathlon 4-1-0
4 Nikolai Zimyatov, USSR Cross Country 4-1-0
4 Thomas Wassberg, SWE Cross Country 4-0-0
3 Veikko Hakulinen, FIN Cross Country 3-3-1
3 Eero Mäntyranta, FIN Cross Country 3-2-2
3 Vegard Ulvang, NOR Cross Country 3-2-1
3 Samppa Lajunen, FINNordic3-2-0
3 Alberto Tomba, ITA Alpine 3-2-0
3 Johan Gröttumsbråten, NOR Nordic 3-1-2
3 Bernhard Germeshausen, E. Ger Bobsled 3-1-0
3 Gillis Grafström, SWE Figure Skating 3-1-0
3 Tomas Gustafson, SWE Speed Skating 3-1-0
3 Georg Hackl, GERLuge3-2-0
3 Vladislav Tretiak, USSR Ice Hockey 3-1-0
3 Jens Weissflog, E. Ger/GER Ski Jumping 3-1-0
3Ahn Syun-Soo, KORST Sp. Skating3-0-1
3 Marc Gagnon, CANST Sp. Skating3-0-2
3 Meinhard Nehmer, E. Ger Bobsled 3-0-1
3 Hjalmar Andersen, NOR Speed Skating 3-0-0
3 Vitaly Davydov, USSR Ice Hockey 3-0-0
3 Anatoly Firsov, USSR Ice Hockey 3-0-0
3Michael Greis, GERBiathlon3-0-0
3 Thorleif Haug, NOR Cross Country 3-0-0
3 Irving Jaffee, USA Speed Skating 3-0-0
3 Andrei Khomoutov, USSR/UT Ice Hockey 3-0-0
3 Jean-Claude Killy, FRA Alpine 3-0-0
3 Viktor Kuzkin, USSR Ice Hockey 3-0-0
3 Aleksandr Ragulin, USSR Ice Hockey 3-0-0
3 Toni Sailer, AUT Alpine 3-0-0
3 Ard Schenk, NEDSpeed Skating 3-0-0
3 Ulrich Wehling, E. Ger Ski Jumping 3-0-0

Women

No  Sport G-S-B
6 Lyubov Egorova, UT/RUS Cross Country 6-3-0
6 Lydia Skoblikova, USSR Speed Skating 6-0-0
5 Larissa Lazutina, UT/RUSCross Country5-3-1
5 Claudia Pechstein, GERST Sp. Skating5-2-2
5 Bonnie Blair, USA Speed Skating 5-0-1
4 Raisa Smetanina, USSR/UT Cross Country 4-5-1
4Janica Kostelic, CROAlpine Skiing4-3-0
4 Galina Kulakova, USSR Cross Country 4-2-2
4 Lee-Kyung Chun, S. Kor.ST Sp. Skating4-0-1
3 Karin (Enke) Kania, E. Ger Speed Skating3-4-1
3 Gunda Neimann-
 Stirnemann, GER
Speed Skating3-4-1
3 Olga Danilova, RUSCross Country3-2-0
3 Anfisa Reztsova, USSR/UT CC/Biathlon 3-1-1
3 Vreni Schneider, SWI Alpine 3-1-1
3 Marja-Liisa (Hämäläinen)
 Kirvesniemi, FIN
Cross Country 3-0-4
3 Elena Valbe, UT/RUSCross Country3-0-4
3 Katja Seizinger, GER Alpine3-0-2
3 Claudia Boyarskikh, USSR Cross Country 3-0-0
3 Sonja Henie, NOR Figure Skating 3-0-0
3Jin Sun-yu, KORST Sp. Skating3-0-0
3 Irina Rodnina, USSR Figure Skating 3-0-0
3 Yvonne van Gennip, NED Speed Skating 3-0-0

Athletes with Winter and Summer MedalsWinter Olympics Through The YearsAll-Time Leading USA Medalists

More on All-Time Leading Medal Winners from Fact Monster: