Rowing

(2000-meter course)

Men

Single Sculls: 1. Xeno Mueller, SWI (6:44.85); 2. Derek Porter, CAN (6:47.45); 3. Thomas Lange, GER (6:47.72).

Lightweight Double Sculls: 1. Markus Gier & Michael Gier, SWI (6:23.47); 2. Maarten Van Der Linden & Pepijn Aardewijn, NET (6:26.48); 3. Anthony Edwards & Bruce Hick, AUS (6:26.69).

Double Sculls: 1. Davide Tizzano & Agostino Abbagnale, ITA (6:16.98); 2. Kjetil Undset & Steffen Stoerseth, NOR (6:18.42); 3. Frederic Fowal & Samuel Barathay, FRA (6:19.85).

Quadruple Sculls: 1. Germany (5:56.93); 2. United States (5:59.10); 3. Australia (6:01.65). USA entry: Tim Young, Brian Jamieson, Eric Mueller and Jason Gailes.

Coxless Pairs: 1. Steve Redgrave & Matthew Pinsent, GBR (6:20.09); 2. David Weightman & Robert Scott, AUS (6:21.02); 3. Michel Andrieux & Jean-Christophe Rolland, FRA (6:22.15).

Lightweight Coxless Fours: 1. Denmark (6:09.58); 2. Canada (6:10.13); 3. United States (6:12.29). USA entry: David Collins, Jeff Pfaendtner, Marc Schneider and William Carlucci.

Coxless Fours: 1. Australia (6:06.37); 2. France (6:07.03); 3. Great Britain (6:07.28).

Coxed Eight: 1. Netherlands (5:42.74); 2. Germany (5:44.58); 3. Russia (5:45.77).

USA entry: 5th—Doug Burden, Bob Kaehler, Porter Collins, Edward Murphy, Jamie Koven, Jonathan Brown, Donald Smith, Fred Honebein, Steven Segaloff (5:48.45).

Women

Single Sculls: 1. Yekaterina Khodotovich, BLR (7:32.21); 2. Silken Laumann, CAN (7:35.15); 3. Trine Hansen, DEN (7:37.20).

Lightweight Double Sculls: 1. Constanta Burcica & Camelia Macoviciuc, ROM (7:12.78); 2. Teresa Z. Bell & Lindsay Burns, USA (7:14.65); 3. Rebecca Joyce & Virginia Lee, AUS (7:16.56).

Double Sculls: 1. Marnie McBean & Kathleen Heddle, CAN (6:56.84); 2. Cao Mianying & Zhang, Xiuyun CHN (6:58.35); 3. Irene Eijs & Eeke Van Nes, NET (6:58.72).

Quadruple Sculls: 1. Germany (6:27.44); 2. Ukraine (6:30.36); 3. Canada (6:30.38).

Coxless Pairs: 1. Megan Still & Kate Slatter, AUS (7:01.39); 2. Missy Schwen & Karen Kraft, USA (7:01.78); 3. Christine Gosse & Helene Cortin, FRA (7:03.82).

Coxed Eights: 1. Romania (6:19.73); 2. Canada (6:24.05); 3. Belarus (6:24.44).

USA entry: 4th— Anne Kakela, Mary McCagg, Laurel Korholz, Catriona Fallon, Betsy McCagg, Monica Tranel Michini, Amy Fuller, Jennifer Dore, Yasmin Farooq (6:26.19).
Modern PentathlonAtlanta: 1996 Summer OlympicsShooting

Play Hangman

Play Poptropica

Play Same Game

Try Our Math Flashcards