Shooting

Men

50m Free Pistol: 1. Boris Kokorev, RUS (666.40 pts); 2. Igor Basinski, BLR (662.00); 3. Roberto DiDonna, ITA (661.80).

50m Free Rifle/3 Positions: 1. Jean Pierre Amat, FRA (1273.90 pts); 2. Sergey Beliaev, KAZ (1272.30); 3. Wolfram Waibel, AUT (1269.60).

50m Free Rifle/Prone: 1. Christian Klees, GER (704.80 pts); 2. Sergei Beliaev, KAZ (703.30); 3. Jozef Gonci, SVK (701.90).

25m Rapid Fire Pistol: 1. Ralf Schumann, GER (698.00 pts); 2. Emil Milev, BUL (692.10); 3. Vladimir Vokhmyanin, KAZ (691.50).

10m Running Game Target: 1. Yang Ling, CHN (685.80 pts); 2. Xiao Jun, CHN (679.80); 3. Miroslav Janus, CZE (678.40).

10m Air Pistol: 1. Roberto Di Donna, ITA (684.2 pts); 2. Yifu Wang, CHN (684.1); 3. Tanu Kiriakov, BUL (683.8).

10m Air Rifle: 1. Artem Khadzhibekov, RUS (695.70 pts); 2. Wolfram Waibel Jr., AUT (695.20); 3. Jean-Pierre Amat, FRA (693.10).

Trap: 1. Michael Diamond, AUS (149.0 pts); 2. Josh Lakatos, USA (147.0, won shootoff); 3. Lance Bade, USA (147.0).

Double Trap: 1. Russell Mark, AUS (189.00 pts); 2. Albano Pera, ITA (183.00, won shootoff); 3. Bing Zhang, CHN (183.00).

Skeet: 1. Ennio Falco, ITA (149.00 pts); 2. Miroslaw Rzepkowski, POL (148.00); 3. Andrea Benelli, ITA (147.00).

Women

25m Sport Pistol: 1. Li Duihong, CHN (687.90 pts); 2. Diana Yorgova, BUL (684.80); 3. Marina Logvinenko, RUS (684.20).

10m Air Pistol: 1. Olga Klochneva, RUS (490.1 pts); 2. Marina Logvinenko, RUS (488.5, won shootoff); 3. Mariya Grozdeva, BUL (488.5 pts).

50m smallbore/3 Positions: 1. Aleksandra Ivosev, YUG (686.10 pts); 2. Irina Gerasimenok, RUS (680.10); 3. Renata Mauer, POL (679.80).

10m Air Rifle: 1. Renata Mauer, POL (497.6 pts); 2. Petra Horneber, GER (497.4); 3. Aleksandra Ivosev, YUG (497.2).

Double Trap: 1. Kim Rhode, USA (141 pts); 2. Susanne Kiermayer, GER (139, won shootoff); 3. Deserie Huddleston, AUS (139).


RowingAtlanta: 1996 Summer OlympicsSwimming

More on Shooting from Fact Monster:

  • Shooting - Shooting Event Free Rifle (3 positions) Gary Anderson, USA 1157 Vladimir Kornev, URS 1151 Kurt ...
  • Shooting - Shooting Event Other Free Rifle (3 positions) Albert Helgerud, NOR 909 Harry Simon, USA 887 Ole ...
  • Shooting - Shooting Event Small-Bore Rifle (Prone) Karoly Varga, HUN 599 Hellfried Heilfort, GDR 599 Petar ...
  • Shooting - Shooting Event Small-Bore Rifle (Prone) Karlheinz Smieszek, FRG 599 Ulrich Lind, FRG 597 Gennadiy ...
  • Shooting - Shooting Event Free Rifle (3 positions) Vasiliy Borissov, URS 1138 Allan Erdman, URS 1137 Vilho ...