Track & field

MEN

100 Meters

  Time
1Maurice Greene, USA9.87
2Ato Boldon, TRI9.99
3Obadele Thompson, BAR10.04

200 meters

  Time
1Konstantinos Kenteris, GRE20.09
2Darren Campbell, GBR20.14
3Ato Boldon, TRI20.20
Top USA—7th Coby Miller (20.35); 8th John Capel Jr. (20.49).

400 meters

  Time
1Michael Johnson, USA43.84
2Alvin Harrison, USA44.70
3Gregory Haughton, JAM44.70
Other Top USA—7th Antonio Pettigrew (45.42)

800 meters

  Time
1Nils Schumann, GER1:45.08
2Wilson Kipketer, DEN1:45.14
3Aissa Djabir Said-Guerni, ALG1:45.16

1500 meters

  Time 
1Noah Ngeny, KEN3:32.07OR
2Hicham El Guerrouj, MOR3:32.32 
3Bernard Lagat, KEN3:32.44 

5000 meters

  Time
1Millon Wolde, ETH13:35.49
2Ali Saidi-Sief, ALG13:36.20
3Brahim Lahlafi, MOR13:36.47

10,000 meters

  Time
1Haile Gebrselassie, ETH27:18.20
2Paul Tergat, KEN27:18.29
3Assefa Mezgebu, ETH27:19.75

Marathon

  Time
1Gezahenge Abera, ETH2:10:11
2Eric Wainaina, KEN2:10:31
3Tesfaye Tola, ETH2:11:10
Top USA—69th Rod Dehaven (2:30:46).

4x100-meter Relay

  Time
1United States37.61
2Brazil37.90
3Cuba38.04
USA—Jonathan Drummond, Bernard Williams III, Brian Lewis, Maurice Greene; BRA—Vincente Lima, Edson Ribeiro, Andre Silva, Claudinei da Silva; CUB—Jose Angel Cesar, Luis Alberto, Ivan Garcia, Freddy Mayola.

4x400-meter Relay

  Time
1United States2:56.35
2Nigeria2:58.68
3Jamaica 2:58.78
USA—Alvin Harrison, Antonio Pettigrew, Calvin Harrison, Michael Johnson; NGR—Clement Chukwu, Jude Monye, Sunday Bada, Enefiok Udo-Obong; JAM—Michael Blackwood, Gregory Haughton, Christopher Williams, Danny McFarlane.

110-meter Hurdles

  Time
1Anier Garcia, CUB13.00
2Terrence Trammell, USA13.16
3Mark Crear, USA13.22

400-meter Hurdles

  Time
1Angelo Taylor, USA47.50
2Hadi Souan Somayli, KSA47.53
3Llewellyn Herbert, RSA47.81

3000-meter Steeplechase

  Time
1Reuben Kosgei, KEN8:21.43
2Wilson Boit Kipketer, KEN8:21.77
3Ali Ezzine, MOR8:22.15

20-kilometer Walk

  Time 
1Robert Korzeniowski, POL1:18:59OR
2Noe Hernandez, MEX1:19:03 
3Vladimir Andreyev, RUS1:19:27 
Top USA—40th Timothy Seamen (1:30:32).

50-kilometer Walk

  Time
1Robert Korzeniowski, POL3:42:22
2Aigars Fadejevs, LAT3:43:40
3Joel Sanchez, MEX3:44:36
Top USA—22nd Curt Clausen (3:58:59); 28th Philip Dunn (4:03.05); 31st Andrew Hermann (4:07:18).

High Jump

  Height
1Sergey Kliugin, RUS7-81/2
2Javier Sotomayor, CUB7-71/4
3Abderrahmane Hammad, ALG7-71/4

Pole Vault

  Height
1Nick Hysong, USA19-41/4
2Lawrence Johnson, USA19-41/4
3Maksim Tarasov, RUS19-41/4
Note: Hysong won the tiebreak because he failed fewer heights earlier in the competition.

Long Jump

  Distance
1Ivan Pedroso, CUB28-03/4
2Jai Taurima, AUS27-101/4
3Roman Schurenko, UKR27-31/4

Triple Jump

  Distance
1Johathan Edwards, GBR58-11/4
2Yoel Garcia, CUB57-33/4
3Denis Kapustin, RUS57-31/2
Top USA—7th Robert Howard (55-111/4).

Shot Put

  Distance
1Arsi Harju, FIN69-101/4
2Adam Nelson, USA69-7
3John Godina, USA69-63/4
Other Top USA—4th Andrew Bloom (68-53/4).

Discus

  Distance
1Virgilijus Alekna, LIT227-4
2Lars Riedel, GER224-9
3Frantz Kruger, RSA223-8

Hammer Throw

  Distance
1Szymon Ziolkowski, POL262-6
2Nicola Vizzoni, ITA261-3
3Igor Astapkovich, BLR259-9

Javelin

  Distance 
1Jan Zelezny, CZR295-10OR
2Steve Backley, GBR294-9 
3Sergey Makarov, RUS290-11 
Top USA—12th Breaux Greer (262-2).

Decathlon

  Points
1Erki Nool, EST8641
2Roman Sebrle, CZR8606
3Chris Huffins, USA8595

WOMEN

100 meters

  Time
1Marion Jones, USA10.75
2Ekaterini Thanou, GRE11.12
3Tanya Lawrence, JAM11.18

200 meters

  Time
1Marion Jones, USA21.84
2Pauline Davis-Thompson, BAH22.27
3Susanthika Jayasinghe, SRI22.28

400 meters

  Time
1Cathy Freeman, AUS49.11
2Lorraine Graham, JAM49.58
3Katharine Merry, GBR49.72

800 meters

  Time
1Maria Mutola, MOZ1:56.15
2Stephanie Graf, AUT1:56.64
3Kelly Holmes, GBR1:56.80
Top USA—7th Hazel Clark (1:58.75).

1500 meters

  Time
1Nouria Merah-Benida, ALG4:05.10
2Violeta Szekely, ROM4:05.15
3Gabriela Szabo, ROM4:05.27
Top USA—8th Marla Runyan (4:08.30).

5000 meters

  Time 
1Gabriela Szabo, ROM14:40.79OR
2Sonia O'Sullivan, IRE14:41.02 
3Gete Wami, ETH14:42.23 

10,000 meters

  Time 
1Derartu Tulu, ETH30:17.49OR
2Gete Wami, ETH30:22.48 
3Fernanda Ribeiro, POR30:22.88 

Marathon

  Time
1Naoko Takahashi, JPN2:23:14
2Lidia Simon, ROM2:23:22
3Joyce Chepchumba, KEN2:24.45
Top USA—19th Christine Clark (2:31:35).

4x100-meter Relay

  Time
1Bahamas41.95
2Jamaica 42.13
3United States42.20
BAH—Sevatheda Fynes, Chandra Sturrup, Pauline Davis-Thompson, Debbie Ferguson; JAM—Tanya Lawrence, Veronica Campbell, Beverly McDonald, Merlene Ottey; USA—Chryste Gaines, Torri Edwards, Nanceen Perry, Marion Jones.

4x400-meter Relay

  Time
1United States 3:22.62
2Jamaica 3:23.25
3Russia3:23.46
USA—Jearl Miles-Clark, Monique Hennagan, Marion Jones, La Tasha Colander-Richardson; JAM—Sandie Richards, Catherine Scott-Pomales, Deon Hemmings, Lorraine Graham; RUS—Yulia Sotnikova, Svetlana Gontcharenko, Olga Kotlyarova, Irina Privalova.

100-meter Hurdles

  Time
1Olga Shishigina, KAZ12.65
2Glory Alozie, NGR12.68
3Melissa Morrison, USA12.76

400-meter Hurdles

  Time
1Irina Privalova, RUS53.02
2Deon Hemmings, JAM53.45
3Nouzha Bidouane, MOR53.57

20-kilometer Walk

  Time 
1Wang Liping, CHN1:29:05OR
2Kjersti Plaetzer, NOR1:29:33 
3Maria Vasco, SPA1:30:23 
Top USA—17th Michelle Rohl (1:34:26).

High Jump

  Height
1Yelena Yelesina, RUS6-7
2Hestrie Cloete, RSA6-7
3Kajsa Bergqvist, SWE6-61/4

Long Jump

  Distance
1Heike Drechsler, GER22-111/4
2Fiona May, ITA22-81/2
3Marion Jones, USA22-81/2

Triple Jump

  Distance
1Tereza Marinova, BUL49-101/2
2Tatyana Lebedeva, RUS49-21/2
3Olena Hovorova, UKR49-1

Pole Vault

  Height 
1Stacy Draglia, USA15-1OR
2Tatiana Grigorieva, AUS14-11 
3Vala Flosadottir, ICE14-9 

Shot Put

  Distance
1Yanina Korolchik, BLR67-51/2
2Larisa Peleshenko, RUS65-41/4
3Astrid Kumbernuss, GER64-41/2

Discus

  Distance
1Ellina Zvereva, BLR224-5
2Anastasia Kelesidou, GRE215-7
3Irina Yatchenko, BLR213-11
Top USA—10th Seilala Sua (196-4).

Hammer Throw

  Distance 
1Kamila Skolimowska, POL233-53/4OR
2Olga Kuzenkova, RUS228-11 
3Kirsten Muenchow, GER227-33/4 
Top USA—7th Dawn Ellerbe (219-2); 8th Amy Palmer (217-01/2).

Javelin

  Distance 
1Trine Hattestad, NOR226-1OR
2Mirella Maniani-Tzelili, GRE221-6 
3Osleidys Menendez, CUB217-1 

Heptathlon

  Points
1Denise Lewis, GBR6584
2Yelena Prokhorova, RUS6531
3Natalya Sazanovich, BLR6527
Top USA—9th Dedee Nathan (6150).

TriathlonMedal SportsVolleyball