1968 Olympics: Track & Field

Updated February 21, 2017 | Factmonster Staff

Men

Event Time
100m Jim Hines, USA 9.95 WR
Lennox Miller, JAM10.0
Charile Greene10.0
200m Tommie Smith, USA 19.83 WR
Peter Norman, AUS20.0
John Carlos, USA20.0
400m Lee Evans, USA 43.86 WR
Larry James, USA43.9
Ronald Freeman, USA44.4
800m Ralph Doubell, AUS 1:44.3 =WR
Wilson Kiprugut, KEN1:44.5
Thomas Farrell, USA1:45.4
1500m Kip Keino, KEN 3:34.9 OR
Jim Ryun, USA3:37.8
Bodo Tmmler, W. Ger3:39.0
5000m Mohamed Gammoudi, TUN 14:05.0
Kip Keino, KEN14:05.2
Naftali Temu, KEN14:06
10,000m Naftali Temu, KEN 29:27.4
Mamo Wolde, ETH29:28.0
Mohamed Gammoudi, TUN29:34.2
Marathon Mamo Wolde, ETH 2:20:26.4
Kenji Kimihara, JPN2:23:31.0
Michael Ryan, NZL2:23:45.0
110m H Willie Davenport, USA 13.3 OR
Ervin Hall, USA13.4
Eddy Ottoz, ITA13.4
400m H David Hemery, GBR 48.12 WR
Gerhard Hennige, W. Ger49.02
John Sherwood, GBR49.03
3000m
Steeple
Amos Biwott, KEN 8:51.0
Benjamin Kogo, KEN8:51.6
George Young, USA8:51.8
20k Walk Vladimir Golubnichiy, USSR 1:33:58.4
Jos Pedraza, MEX1:34:00.0
Nikolai Smaga, USSR1:34:03.0
50k Walk Christoph Hhne, E. Ger 4:20:13.6
Antal Kiss, HUN4:30:17.0
Larry Young, USA4:31.55.4
4x100m USA (Charlie Greene, Mel Pender,
Ronnie Ray Smith, Jim Hines)
38.2 WR
Cuba38.3
France38.4
4x400m USA (Vince Matthews, Ron Freeman,
Larry James, Lee Evans)
2:56.16 WR
Kenya2:59.6
West Germany3:00.5
Event Mark
High Jump Dick Fosbury, USA 7- 41/4 OR
Edward Caruthers, USA7-31/2
Valentin Gavrilov, USSR7-21/2
Pole Vault Bob Seagren, USA 17- 81/2 OR
Claus Schiprowski, W. Ger17-81/2
Wolfgang Nordwig, E. Ger17-81/2
Long Jump Bob Beamon, USA 29- 21/2 WR
Klaus Beer, E. Ger26-101/2
Ralph Boston, USA26-91/4
Triple Jump Viktor Saneyev, USSR 57- 03/4 WR
Nelson Prudencio, BRA56-73/4
Guiseppe Gentile, ITA56-53/4
Shot Put Randy Matson, USA 67- 43/4
George Woods, USA66-0
Eduard Grischin, USSR65-103/4
Discus Al Oerter, USA 212- 6 OR
Lothar Milde, E. Ger206-11
Ludvik Danek, CZE206-5
Hammer Gyula Zsivyzky, HUN 240- 8 OR
Romuald Klim, USSR240-5
Lzr Lovsz, HUN228-11
Javelin Janis Lusis, USSR 295- 7 OR
Jorma Kinnunen, FIN290-7
Gergely Kulcsar, HUN285-71/2
Decathlon Bill Toomey, USA 8193 pts OR
Hans-Joachim Walde, W. Ger8111
Kurt Bendlin, W. Ger8064

Women

Event Time
100m Wyomia Tyus, USA 11.0 WR
Barbara Ferrell, USA11.1
Irena K. Szewinska, POL11.1
200m Irena K. Szewinska, POL 22.5 WR
Raelene Boyle, AUS22.7
Jennifer Lamy, AUS22.8
400m Colette Besson, FRA 52.0 =OR
Lillian Board, GBR52.1
Natalya Pechenkina, USSR52.2
800m Madeline Manning, USA 2:00.9 OR
Iona Silai, ROM2:02.5
Maria Gommers, NED2:02.6
80m H Maureen Caird, AUS 10.3 OR
Pam Kilborn, AUS10.4
Chi Cheng, THA10.4
4x100m USA (Barbara Ferrell, Margaret Bailes,
Mildrette Netter, Wyomia Tyus)
42.8 WR
Cuba43.3
Soviet Union43.4
Event Mark
High Jump Miloslava Rezkov, CZE 5-111/2
Antonina Okorokova, USSR5-103/4
Valentina Kozyr, USSR5-103/4
Long Jump Viorica Viscopoleanu, ROM 22- 41/2 WR
Sheila Sherwood, GBR21-103/4
Tatyana Talysheva, USSR21-10
Shot Put Margitta Gummel, E. Ger 64- 4 WR
Marita Lange, E. Ger61-71/4
Nadyezda Chizhova, USSR63-6
Discus Lia Manoliu, ROM 191- 2 OR
Liesel Westermann, W. Ger189-6
Joln Kleiber, HUN180-1
Javelin Angla Nmeth, HUN 198- 0
Mihaela Penes, ROM196-7
Eva Janko, HUN190-5
Pentathlon Ingrid Becker, GER 5098 pts
Liese Prokop, AUT4966
Annamria Tth, HUN4959