1900 Olympics

Updated February 21, 2017 | Factmonster Staff

Paris

The success of the revived Olympics moved Greece to declare itself the rightful host of all future Games, but de Coubertin and the International Olympic Committee were determined to move the athletic feast around. In France, however, the Games were overshadowed by the brand new Eiffel Tower and all but ignored by the organizers of the 1900 Paris Exposition.

Despite their sideshow status, the Games attracted 1,225 athletes from 26 nations and enjoyed more publicity, if not bigger crowds, than in Athens.

University of Pennsylvania roommates Alvin Kraenzlein, Irving Baxter and John Tewksbury and Purdue grad Ray Ewry dominated the 23 track and field events, winning 11 and taking five seconds and a third. Kraenzlein remains the only track and fielder to win four individual titles in one year. Women were invited to compete for the first time and Britain's Charlotte Cooper won the singles and mixed doubles in tennis.

No gold medals were given out in Paris. Winners received silver medals with bronze for second place.

Top 10 Standings

National team medal standings are not recognized by the IOC. The unofficial point totals are based on 3 points for a gold medal, 2 for a silver and 1 for a bronze.

Gold Silver Bronze Total Pts
1 France 26 37 32 95 184
2 USA 18 14 15 47 97
3 Great Britain 16 6 8 30 68
4 Belgium 6 5 5 16 33
5 Switzerland 6 1 1 8 21
6 Germany 3 2 2 7 15
7 Denmark 1 3 2 6 11
Hungary 1 3 2 6 11
9 Australia 2 0 4 6 10
Holland 1 2 3 6 10

Leading Medal Winners

Number of individual medals won on the left; gold, silver and bronze breakdown to the right.

Men

No Sport G-S-B
5 Irving Baxter, USA Track/Field 2-3-0
5 John W. Tewksbury, USA Track/Field 2-2-1
4 Alvin Kraenzlein, USA Track/Field 4-0-0
4 Konrad Stheli, SWI Shooting 3-0-1
4 Achille Paroche, FRA Shooting 1-2-1
4 Stan Rowley, AUS Track/Field 1-0-3
4 Ole stmo, NOR Shooting 0-2-2
3 Ray Ewry, USA Track/Field 3-0-0
3 Charles Bennett, AUS Track/Field 2-1-0
3 Emil Kellenberger, SWI Shooting 2-1-0
3 Laurie Doherty, GBR Tennis 2-0-1
3 Reggie Doherty, GBR Tennis 2-0-1
3 E. Michelet, FRA Yachting 1-0-2
3 F. Michelet, FRA Yachting 1-0-2
3 Anders Nielsen, DEN Shooting 0-3-0
3 Zoltn Halmay, HUN Swimming 0-2-1
3 Lon Moreaux, FRA Shooting 0-2-1

Women

No Sport G-S-B
2 Charlotte Cooper, GBR Tennis 2-0-0
2 Marion Jones, USA Tennis 0-0-2

Track & Field

Event Time
60m Alvin Kraenzlein, USA 7.0 WR
John W. Tewksbury, USA7.1
Stanley Rowley, AUS7.2
100m Frank Jarvis, USA 11.0 OR
John W. Tewksbury, USA11.1
Stanley Rowley, AUS11.2
200m John W. Tewksbury, USA 22.2
Norman Pritchard, IND22.8
Stanley Rowley, AUS22.9
400m Maxey Long, USA 49.4 OR
William Holland, USA49.6
Ernst Schultz, DEN
800m Alfred Tysoe, GBR 2:01.2
John Cregan, USA2:03.0
David Hall, USA
1500m Charles Bennett, GBR 4:06.2 WR
Henri Deloge, FRA4:06.6
John Bray, USA4:07.2
Marathon Michel Thato, FRA 2:59:45
Emile Champion, FRA3:04:17
Ernst Fast, SWE3:37:14
110m H Alvin Kraenzlein, USA 15.4 OR
John McLean, USA15.5
Fred Moloney, USA15.6
200m H Alvin Kraenzlein, USA 25.4
Norman Pritchard, IND26.6
John W. Tewksbury, USA
400m H John W. Tewksbury, USA 57.6
Henri Tauzin, FRA58.3
George Orton, CAN
3000m
Steeple
George Orton, CAN 7:34.4
Sidney Robinson, GBR7:38.0
Jacques Chastani
4000m
Steeple
John Rimmer, GBR 12:58.4
Charles Bennett, GBR12:58.6
Sidney Robinson, GBR12:58.8
5000m
Team
GBR (Charles Bennett, John Rimmer,
Sidney Robinson, Alfred Tysoe,
Stanley Rowley)
26 pts
France29 pts
Event Mark
High Jump Irving Baxter, USA 6- 23/4 OR
Patrick Leahy, GBR/IRE5- 10
Lajos Gnczy, HUN5- 83/4
Pole Vault Irving Baxter, USA 10-10
Meredith Colkett, USA10- 73/4
Carl-Albert Andersen, NOR10- 53/4
Long Jump Alvin Kraenzlein, USA 23- 63/4 OR
Myer Prinstein, USA23- 61/4
Patrick Leahy, GBR/IRE22- 91/2
Triple Jump Meyer Prinstein, USA 47- 53/4 OR
James Connolly, USA45- 10
Lewis Sheldon, USA44- 9
Shot Put Richard Sheldon, USA 46- 3 OR
Josiah McCracken, USA42- 13/4
Robert Garrett, USA40- 7
Discus Rudolf Bauer, HUN 118- 3 OR
Frantisek Janda-Suk, BOH115- 71/2
Richard Sheldon, USA113- 6
Hammer John Flanagan, USA 163- 1
Truxton Hare, USA161- 2
Josiah McCracken, USA139- 31/2
Standing Mark
High Jump Ray Ewry, USA 5- 5 WR
Irving Baxter, USA5- 0
Lewis Sheldon, USA4- 11
Long Jump Ray Ewry, USA 10- 61/4
Irving Baxter, USA10- 31/4
Emile Torcheboeuf, FRA9- 111/2
Triple Jump Ray Ewry, USA 34- 81/2
Irving Baxter, USA32- 8
Robert Garrett, USA31- 2

Swimming

Event Time
220yd Free Frederick Lane, AUS 2:25.2
Zoltn Halmay, HUN2:31.4
Karl Ruberl, AUT2:32.0
1000m Free John Jarvis, GBR 13:40.2
Otto Wahle, AUT14:53.6
Zoltn Halmay, HUN15:16.4
4000m Free John Jarvis, GBR 58:24.0
Zoltn Halmay, HUN1:08:55.4
Louis Martin, FRA1:13:08.4
200m Back Ernst Hoppenberg, GER 2:47.0
Karl Ruberl, AUT2:56.0
Johannes Drost, NED3:01.0
200m Team GER (Ernst Hoppenberg, Max
Hainle, Max Schone, Julius
Frey, Herbert von Petersdorff)
32 pts
France51 pts
France61 pts

Team Sports

Sport Champion
Cricket Great Britain
France
Polo Great Britain/USA
France
Rugby France
Germany
Great Britain
Soccer Great Britain
France
Belgium
Tug-of-War Sweden/Norway
United States
Fance
Water Polo Great Britain
Belgium
France
Note: In Polo, Foxhunters Hurlingham defeated Club Rugby in a contest of teams made up of British and American players. A combined 6-man team of Swedes and Norwegians won the Tug- of-War.

Archery

EventOther
Au cordon dor (50m)Henri Herouin, FRA31
Hubert van Innis, BEL29
Emile Fisseux, FRA28
Au chapelet (50m)Eugne Mougin, FRA
Henri Helle, FRA
Emile Mercier, FRA
Au cordon dor (33m)Hubert van Innis, BEL
Victor Thibaud, FRA
Charles Petit, FRA
Au chapelet (33m)Hubert van Innis, BEL
Victor Thibaud, FRA
Charles Petit, FRA
Sur la perche la herseEmmanuel Foulon, FRA
Pierre Serrurier, FRA
Emile Druart, BEL
Sur la perche la pyramideEmile Grumiaux, FRA
Louis Glineux, BEL

Cricket

Great Britain
France

Cycling

Event
2000m SprintGeorges Taillandier, FRA
Fernand Sanz, FRA
John Lake, USA

Equestrian

EventTime
Grand Prix (Jumping)Aim Haegeman, BEL2:16.0
Georges van de Poele, BEL2:17.6
Pierre de Champsavin, FRA2:26.0
Equestrian High JumpDominique M. Gardres, FRA1.85
Giangiorgio Trissino, ITA?1.85
Andr Moreau, FRA1.70
Equestrian Long JumpC. van Langhendonck, BEL6.10
Giangiorgio Trissino, ITA5.70
Henri de Prunelle, FRA5.30
? Equal first.

Fencing

Event
Individual FoilEmile Coste, FRA
Henri Masson, FRA
Jacques Boulenger, FRA
Foil for Fencing MastersLucien Mrignac
Alphonse Kirchhoffer, FRA
Jean-Baptiste Mimiague, FRA
Individual peRamn Fonst, CUB
Louis Perre, FRA
Lon Se, FRA
pe for Fencing MastersAlbert Ayat, FRA
Emile Bougnol, FRA
Henri Laurent, FRA
pe for Amateurs and Fencing MastersAlbert Ayat, FRA
Ramn Fonst, CUB
Lon Se, FRA
Individual SabreGeorges de la Falaise, FRA
Lon Thibaut, FRA
Siegfried Flesch, AUT
Sabre for Fencing MastersAntonio Conte, ITA
Italo Santelli, ITA
Milan Neralic, AUT

Golf

Event
Men's SinglesCharles Sands, USA167
Walter Rutherford, GBR168
David Robertson, GBR175
Women's SinglesMargaret Abbott, USA47
Polly Whittier, SWI49
Daria Pratt, USA55

Gymnastics

Event
Individual Combined ExercisesGustave Sandras, FRA302
Nol Bas, FRA295
Lucien Dmanet, FRA293

Rowing

EventTime
Single ScullsHenri Barrelet, FRA7:35.6
Andr Gaudin, FRA7:41.6
St. George Ashe, GBR8:15.6
Coxed PairsNetherlands7:34.2
France I7:34.4
France II7:57.2
Coxless FoursBelgium7:16.8
France I7:23.8
France II7:47.2
Coxed FoursFrance7:11.0
France I7:18.0
Germany7:18.2
2nd Final*Germany5:59.0
Netherlands6:33.0
Germany6:35.0
Coxed EightsUSA6:09.8
Belgium6:13.8
Netherlands6:23.0

Shooting

EventOther
Rapid-Fire PistolMaurice Larrouy, FRA58
Lon Moreaux, FRA57
Eugne Balme, FRA57
Free Pistol (50 m)Karl Rderer, SWI503
Achille Paroche, FRA466
Konrad Stheli, SWI453
Olympic Trap ShootingRoger de Barbarin, FRA17
Ren Guyot, FRA17
Justinien de Clary, FRA17
Running Game TargetLouis Debray, FRA20
Pierre Nivet, FRA20
Comte de Lambert, FRA19
Live Pigeon ShootingLon de Lunden, BEL21
Maurice Faure, FRA20
Donald Macintosh, AUS18
Crittenden Robinson, GBR18
Military RifleEmil Kellenberger, SWI930
Anders Nielsen, DEN921
Ole stmo, NOR917
Paul van Asbroeck, BEL917
Military Rifle?Three Positions
StandingLars Madsen, DEN305
Ole stmo, NOR299
Charles du Verger, BEL298
KneelingKonrad Stheli, SWI324
Emil Kellenberger, SWI314
Anders Nielsen, DEN314
ProneAchille Paroche, FRA332
Anders Nielsen, DEN330
Ole stmo, NOR329
Military Rifle?TeamSwitzerland4399
Norwegan4290
France4278
Team EventsSwitzerland2271
France2203
Netherlands1876

Tennis

Event
Men's SinglesHugh Doherty, GBR
Harold Mahony, GBR/IRE
Reginald Doherty, GBR
A.B.J. Norris, GBR
Men's DoublesReginald Doherty, GBR / Hugh Doherty, GBR
Spalding de Garmendia, USA / Max Decugis, FRA
Andr Prvost, FRA / Gerard de la Chapelle, FRA
Harold Mahony, GBR/IRE / A.B.J. Norris, GBR
Women's SinglesCharlotte Cooper, GBR
Hlne Prvost, FRA
Marion Jones, USA
Hegwiga Rosenbaumov, BOH
MixedCharlotte Cooper, GBR / Reginald Doherty, GBR
Hlne Prvost, FRA / Harold Mahoney, GBR/IRE
Hedwiga Rosenbaumov, BOH / Anthony Warden
Marion Jones, USA / Hugh Doherty, GBR

Yachting

Event
Open ClassGreat Britain
Germany
France
0.5 Ton ClassFrance
France
France
0.5?1.0 Ton ClassGreat Britain
France
France
1?2 Ton ClassGermany
Switzerland
France
2?3 Ton ClassGreat Britain
France
France
3?10 Ton ClassFrance
Netherlands
France/Great Britain
10?20 Ton ClassFrance
France
Great Britain